10 Aralık 2009 Perşembe

5 çocuktan birinde 'demir' eksikliği var


Yeni yapılan bir araştırmada, Amerika'da yaşları 1 ile 11 arasındaki 5 çocuktan birinde D vitamini eksikliği bulunuyor ve bu nedenle çocukların birçok hastalık için risk taşıdıkları belirtiliyor.

Harvard Tıp Okulu ve Boston'daki Çocuk Hastanesi'nden araştırmacıların ortaya çıkardığı bulgular, çocuklarda, gençlerde ve yetişkinlerde D vitamini eksikliğinin birçok ciddi hastalığa yol açabileceğini gösteriyor.

Journal Pediatrics dergisinde yayınlanan yeni bir analizin, yaşları 1 ile 11 arasındaki çocuklarda çeşitli D vitamini seviyelerinin ilk değerlendirmesi olduğu kaydedildi. Bu yıl dergide yer alan önceki araştırmalar, düşük seviyelerin yaygın olduğunu ortaya çıkarmıştı. Aynı zamanda D vitamini seviyesi düşük çocukların, tansiyonları ile kolesterol seviyesinin yüksek olduğu ve ayrıca aşırı kilolu olmaya yatkın oldukları bulundu.

Yeni analiz, 2001-2006 yılları arasındaki yaklaşık 3 bin çocuğun D vitaminlerini ölçen kan verilerini kullandı. Dergide yer alan baş makalede, çocuklarda D vitamini eksikliğinin etkileri hakkındaki en güçlü kanıtın yüz yıl önce yaygın olan fakat halen nadiren de olsa görülen raşitizm hastalığı olduğu belirtiliyor. Raşitizmin, günlük 400 IU D vitamini alımıyla tedavi edilebileceği ve önlenebileceği açıklanıyor.

Çocukların günde 4 bardak güçlendirilmiş süt içerek ya da bol bol balık yiyerek 400 IU D vitamini alabileceğini söyleyen uzmanlar, çocukların çoğunun bu gıdaları tüketmediğini de ifade ediyorlar. İnsan vücudu, güneş ışığı ciltle temas ettiğinde D vitamini sentezliyor, ancak birçok çocuk dışarıda yeterince zaman geçirmiyor. Bu nedenle soğuk mevsimlerin görüldüğü yerde yaşayan çocuklar ile koyu renkli tene sahip çocuklar, güneş ışığını daha az emiyor.

Bu nedenle, ABD'de yaşayan zenci çocukların yüzde 90'ı ile İspanyol veya Latin Amerika kökenli çocukların yüzde 80'inde D vitamini eksikliği bulunuyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder