10 Aralık 2009 Perşembe

Kalp hastaları, kırmızı ete dikkat!Kurban Bayramı'nda et tüketiminin bir iki günlük süreçte arttığına dikkat çeken uzmanlar, normal insanların et tüketiminde aşırıya kaçmamalarını istedi.
Kalp hastalarının tadımlık et yiyebilecekleri, günlük hayatta olduğu gibi kırmızı et yerine balık ve derisi alınmış tavuk eti tüketmeleri tavsiye edildi.

Ana Kalp Hastanesi Başhekimi ve Kardiyoloji Uzmanı Opr. Dr. Mustafa Kırman, beslenmenin, kişinin genel sağlığı açısından hayati önem taşıyan bir husus olduğu herkesin bilmesi gereken öncelikli bir konu olduğunu dile getirdi. Türkiye'de insanların beslenme alışkanlıklarına dikkat etmediğine dikkat çeken Mustafa Kırman, bayramlarda ve özel günlerde beslenme alışkanlığından bahsetmenin mümkün olmadığına işaret etti. Kırman, et, tatlı ve asitli içeceklerin daha çok tüketildiği bugünlerde kalp hastalarının risk altında olduğu uyarısında bulundu. 'Etli ve tatlı gıdalardan oluşan bayram menüleri adeta kalp sağlığımızı bombalamakta ve yanlış beslenmenin tetiklediği birçok kalp rahatsızlıklarına sebep olmaktadır' diyen Mustafa kırman, şu uyarıları yaptı: "Bundan 100 ya da 150 yıl kadar önce hiç bilinmeyen kalp ve damar hastalıkları, günümüzde insan ölümlerinin birinci nedeni olup adeta sağlık katilidir. Lütfen kalp sağlığımız için dini bayramlarda beslenmemize dikkat edelim ve mümkün olduğunca yağlı ve ağır yiyeceklerden uzak durmaya özen gösterelim."

Opr. Dr. Kırman, "Yüksek kolesterolün kalp sağlığı kalp ve damar hastalıklarını tetiklediği ve kan dolaşımında bulunan yüksek kolesterolün kalbi besleyen damarların iç çeperinde plak adı verilen oluşumlara sebep olduğu bilimsel olarak bilinmektedir. Bu nedenle margarin, tereyağ, kırmızı et, yumurta sarısı, tam yağlı süt ve ürünleri, kızarmış gıdaları yemekten vazgeçmeliyiz. Daha çok yemeklerimizde zeytinyağı, bitkisel sıvı yağları, tavuk eti, balık, ceviz ve sebzeleri tercih etmeliyiz." diye konuştu.

Kırman, kalp ve damar hastalıklarını arttıran sebeplerden en önemlisinin de şişmanlık olduğunu vurguladı. Şişmanlığın, son 10-15 yıl içerisinde şişmanlık toplumun birincil sağlık sorunları arasına girdiğini vurgulayan Kırman, "Şişmanlığın (fazla kilonun) ana sebebi günlük yanlış beslene tarzımız ve hareketsiz yaşam şeklimizdir. Eğer düzenli egzersiz yapar ve sağlıklı beslenme kurallarını uygularsak kilo verir ve kalp sağlığımız için çok önemli katkılar yapmış oluruz." dedi.

Kırman, kalp sağlığı için önerilen beslenme şeklinin nasıl olacağı hakkında şu bilgileri verdi: "Az miktarda protein, az miktarda sağlıklı sıvı yağlar, orta derce de karbonhidratlardan oluşan dengeli öğünlerle beslenme şekli, kalp sağlığı için tercih edilmelidir. Kırmızı et yerine balık, derisi alınmış tavuk ve hindi eti tüketilmelidir. Bol miktarda sebze ve meyve (günde 4- 5 porsiyon) yenilmelidir. Günde ortalama 10-12 bardak su içilmelidir. Alkol ve sigara tüketiminden uzak durulmalıdır. Kalp sağlığı için lif yönünden zengin tahıl, kepekli un, sebze ve meyvelerin düzenli olarak tüketilmesine özen göstermelidir." (CİHAN)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder